Systém Windows 11 je sporný softvér. Hoci niektorí oceňujú novú estetiku, ktorú Microsoft presadzuje, nemožno poprieť, že Windows 10 zostáva veľmi populárny. V dohľadnej budúcnosti viac než funkčný. Z technického hľadiska je však novší softvér výhodou, najmä ak náhodou používate špičkový počítač s procesorom Intel. Stačí to na to, aby to malo význam? Gordon a Adam to skúmajú na kanáli PCWorld YouTube.
Gordon použil najnovší procesor Intel Core i9 s niektorými z najvýkonnejších súčiastok, aby vykonal sériu testov na najnovších zostaveniach systémov Windows 10 aj Windows 11. Jediným rozdielom v sérii testov je výmena štartovacích jednotiek, ktoré sú samy o sebe identickým hardvérom.
Testy zahŕňali Cinebench, Handbrake, PugetBench Adobe Premiere, Photoshop a Lightroom. Tiež UL Procyon Creative Suite a Office 365, Crossmark Enterprise, GeekBench, Chrome 107 v rôznych testovacích prostrediach a Nero Score. V prípade hier vyskúšali rôzne naše obvyklé benchmarky.
Oplatí sa teda upgrade? Aby som pokazil 20-minútové video, odpoveď je veľké nie. Takmer vo všetkých testoch boli výsledky také blízke, že sa pohybovali v rámci benchmarkovej chyby, čo znamená v podstate identický výkon. V tých niekoľkých, ktoré sa líšili, mohol Windows 11 získať 3 až 4 percentá výhody a v niekoľkých namiesto neho získal Windows 10. Ak vás zaujíma výkon, v podstate nie je dôvod na upgrade zo systému Windows 10, a to ani na najvýkonnejšom hardvéri.
Aj keď Gordon skúšal stohovať programy a benchmarky a zapínať a vypínať iGPU, výsledky boli viac-menej rovnaké. Okrem niekoľkých testov v Chrome a Photoshope to bola v podstate remíza… pričom Windows 11 a 10 si vymieňali mierne výhody.
pcworld.com